Naszą pierwszą górską wycieczką w czasie wyprawy do Chorwacji była wędrówka w Paśmie Učka. Učka leży na pograniczu Istrii i Kvarneru. Jej najwyższy szczyt to Vojak, który mierzy 1401 m n.p.m., i to na niego właśnie się udaliśmy. Zapewnia on piękne widoki, choć nie jest jakoś bardzo popularny wśród turystów. Prawie cały masyw objęty jest ochroną w postaci Parku Narodowego Učka

Vojak

Droga na Vojak

Tuż pod szczytem Vojaka znajduje się wieża telekomunikacyjna oraz wojskowa stacja radarowa, do których poprowadzona jest droga asfaltowa. Czy legalny jest dojazd po tej drodze pod szczyt – tego niestety Wam nie powiemy. Podczas naszej wycieczki szlaban był otwarty. Tuż obok znajdowała się kamera monitoringu oraz znak zakazu wjazdu i tablica – kogo nie dotyczy. Jednakże widzieliśmy, że zdecydowana większość osób odwiedzających Vojak dostaje się tam właśnie w ten sposób.

Z parkingu przy stacji radarowej poprowadzony jest wygodny chodnik aż na wierzchołek. Na trasie spotkaliśmy nawet rodzinkę z wózkiem dziecięcym.

Szlak na Vojak

Na Vojak można dostać się również pieszo, idąc szlakiem turystycznym z przełęczy Poklon. Niedaleko schroniska Poklon znajduje się parking. Trasa nie jest jakaś trudna technicznie, jednak do pokonania jest dość duża różnica wysokości. Na szczęście wędruje się w większości lasem.

Sam wierzchołek Vojak, na którym dodatkowo znajduje się kamienna wieża widokowa, zapewnia piękną panoramę prawie że 360°. Dostrzec można wyspy zatoki Kvarner, zwłaszcza Krk oraz Cres. Dobrze widoczne są duże miasta jak Rijeka czy Opatija.

My również chwilę pospacerowaliśmy granią w kierunku zachodnim. Wysokość i lekki wiaterek były doskonałą odmianą od upałów jakie wówczas panowały na Istrii.

Vojak

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w Parku Narodowym Učka?

Innym miejscem w Parku Przyrody Učka, które odwiedziliśmy, był kanion Vela Draga. Udaliśmy się na krótki spacer ścieżką edukacyjną poprowadzoną w jego okolicy.

Być może zainteresuję Cię również:

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *