Wąwóz Półrzeczki – malowniczy, z licznymi wapiennymi skałkami i pięknym lasem, ale przede wszystkim mało znany. Idealny na spokojny spacer. Dla dzieci atrakcją na pewno będzie jaskinia, którą można zwiedzać jeśli tylko zabierzemy ze sobą latarkę.

Wąwóz Półrzeczki leży na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tuż obok bardzo popularnej Doliny Mnikowskiej, jednak ze względu na to, że nie jest aż tak bardzo znany, jest w nim dużo spokojniej.

Las w Wąwozie Półrzeczki
ścieżka przez Wąwóz Półrzeczki

Przez wąwóz biegnie niebieski szlak pieszy. Jest to fragment dłuższego szlaku łączącego Mników z Przybysławicami. Mamy dla Was propozycję wycieczki będącej pętla, bo takie najbardziej lubimy. Jednak wówczas częściowo trzeba wędrować bez szlaku. Myślę, że z poniższymi wskazówkami i mapą bez trudu sobie poradzicie. Korzystając z naszego wariantu, zaznacie jeszcze więcej leśnego spokoju. Zdecydowana większość osób odwiedzających Wąwóz Półrzeczki skupia się na odwiedzeniu jaskini, która znajduje się na jego początku. Część turystów wędruje jeszcze kawałek dalej do kolejnej grupy skał i wraca tą samą trasą, ewentualnie wybierając ścieżkę po drugiej stronie dna wąwozu.

Szlak przez Wąwóz Półrzeczki

Wędrówkę do Wąwozu Półrzeczki zaczynamy w okolicach pętli autobusowej, przy drodze między Mnikowem a Baczynem. Kierujemy się w stronę północną, najpierw asfaltem, wśród zabudowań. Przy ostatnich domach w lewo odbija szlak czarny, my natomiast idziemy prosto bitą leśną drogą.

Stara chata na początku szlaku

Już po chwili po prawej stronie widać pierwszą wysoką skałę – jest to Skała na Łopiankach. To właśnie tuż obok niej znajduje się Jaskinia na Łopiankach. Jeśli chcemy ją zobaczyć, musimy opuścić na chwilę szlak i skręcić w ścieżkę wiodącą do skały. Wejście do jaskini na Łopiankach znajduje się po lewej stronie, schowane za dużym głazem.

Jaskinia na Łopiankach - wejście

Dalej, albo możemy wrócić do szlaku, albo wędrować równolegle do niego ścieżką po prawej stronie doliny. Taka alternatywna ścieżka prowadzi praktycznie na całej długości wąwozu, więc może stanowić urozmaicenie np. drogi powrotnej, jeśli nie będziecie chcieli wędrować tak jak my. Co jakiś czas są przejścia, którymi można wrócić na szlak.

ścieżka za Jaskinią na Łopiankach
ścieżka przez las

Droga wzdłuż wąwozu delikatnie pnie się w górę. Na zamknięciu dolinki, wśród drzew, znajduje się jeszcze kolejna grupa skał. Szlak niebieski jednak nie dochodzi do nich, ostro skręca w prawo wcześniej, po czym zaczyna się krótkie, ale trochę bardziej strome podejście, którym opuszczamy Wąwóz Półrzeczki.

Wąwóz Półrzeczki - skały
Szlak niebieski przez Wąwóz Półrzeczki
Skały w Wąwozie Półrzeczki
maszerujemy przez las

Dalej wędrujemy skrajem lasu. Wyraźnie słychać szum autostrady, która przebiega niedaleko. Minąwszy po lewej pole, dochodzimy do brzozowego zagajniki. Tu należy zachować większą ostrożność, gdyż opuszczać będziemy szlak i dalej wędrować bez znaków. Skręt znajduje się przy drzewie ze strzałkami szlaku. Jeśli dojdziecie do ogrodzenia autostrady na końcu brzozowego zagajniki, to znaczy, że zaszliście za daleko. Jest to jednak ciekawy punkt widokowy  – widać m.in. Bielany czy kominy elektrociepłowni w Łęgu.

Widok na Bielany

Powrót do samochodu wyraźną drogą leśną bez oznaczeń. Wiedzie ona praktycznie cały czas prosto, delikatnie w dół. Na końcu mijamy pola uprawne (ciekawy widok na Liszki i  Beskidy w oddali), a po minięciu kilku domostw dochodzimy do asfaltu. Skręcamy w prawo i dosłownie po kilku minutach docieramy do początku szlaku.

droga powrotna z Wąwozu Półrzeczki do Mnikowa
Droga powrotna przez pola
  • Długość trasy to ok. 3,3 km.
  • Czas przejścia wg mapy ok. 1 h. Czas przejścia z dziećmi (3 oraz 5,5 lat) – 3 h z długą przerwą obiadową.

Jaskinia na Łopiankach?

Znajdująca się na początku wąwozu Jaskinia na Łopiankach stanowi atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych turystów.  Jej zwiedzanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy tylko latarka i wygodne buty. Jak znaleźć wejście do Jaskini na Łopiankach opisaliśmy wyżej, wraz z opisem całego szlaku przez Wąwóz Półrzeczki.

Jaskinia na Łopiankach
Jaskinia na Łopiankach

Wąwóz Półrzeczki i Jaskinia na Łopiankach – praktyczne informacje

  • Wąwóz Półrzeczki znajduję się ok. 30-40 min drogi z centrum Krakowa.
  • Parking – brak wyraźnego legalnego parkingu. Na początku szlaku znajduje się spory plac, który na mapach Google opisany jest jako „parking Dolina Mnikowska”, jednak w terenie ustawiony jest tam znak zakaz parkowania z tabliczką „pętla autobusowa”. Nie przeszkadza to jednak przyjezdnym w parkowaniu. W weekend i tak tego miejsca nie starcza dla wszystkich chętnych odwiedzić Dolinę Mnikowską. Zostaje zatem parkowanie wzdłuż pobocza.
  • Niezmotoryzowani mogą się dostać w te strony komunikacją miejską, choć kursuje ona bardzo rzadko – linia autobusowa nr 209, przystanek Mników Skały.
  • Brak opłat za wejście do doliny czy jaskini.
  • Do samego wąwozu można próbować wybrać się na spacer z wózkiem dziecięcym z dużymi pompowanymi kołami, choć trasa nie będzie najłatwiejsza i nie każda ścieżka będzie dla nas odpowiednia.
  • Jeśli mamy więcej czasu i siły, wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem Doliny Mnikowskiej lub Rezerwatu Zimny Dół.

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *