Niesamowity, zachwycający, majestatyczny – to niektóre określenia opisujące piękny Wąwóz Vintgar. Zapraszam na kolejną relację z naszego wyjazdu wakacyjnego do Słowenii. Jak to u nas często bywa, dowiesz się m.in. jak wybrać się w to miejsce i nie spędzić całej wycieczki wśród tłumów. A tak wyjątkowe miejsce, jak Wąwóz Vintgar odwiedzają codziennie rzesze turystów. Nieszablonowe pomysły to nasza specjalność. Wąwóz Vintgar z dziećmi? – jak najbardziej.

Wąwóz Vintgar z dziećmi. Mostki, drewniane pomosty, rwący strumień, pionowe skały.
Mgła o poranku nad wartkim strumieniem przepływającym przez Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar kilka faktów

Wąwóz Vintgar został wyrzeźbiony przez rzekę Radovna, na odcinku 1,6 km. Znajduje się on ok. 4 km w kierunku północno-zachodnim od popularnej miejscowości Bled. Został odkryty w 1891 roku. W swojej naturalnej formie był niedostępny dla turystów. W wielu miejscach pionowe skały sięgają samej wody po obu jego stronach. Dopiero wraz z rozwojem turystycznym pobliskiego Bledu wybudowano liczne drewniane pomosty. Ze względu na swój urok jest to jedna z największych atrakcji Słowenii. Wąwóz Vintgar jest też wspaniałym pomysłem na wycieczkę z dziećmi.

Wąwóz Vintgar jak dojechać i gdzie zaparkować

Wąwóz Vintgar jest najczęściej odwiedzany przy okazji pobytu w pobliskiej miejscowości Bled. Z Bledu prowadzą wyraźne oznaczenia do miejscowości Podhom, w której znajduje się kilka parkingów. Niestety ze względu na ogromne rzesze turystów odwiedzające Wąwóz Vintgar, nie są w stanie one pomieści wszystkich dojeżdżających tam samochodów. Dlatego już dużo wcześniej przygotowano ogromny parking, z którego w cenie opłaty parkingowej możemy skorzystać z autobusu, który nas dowiezie do wąwozu i z powrotem. Poznawanie wąwozu można również rozpocząć od drugiej strony, dojeżdżając do miejscowości Blejska Dobrava.

Wędrówka przez Wąwóz Vintgar z dziećmi

Zwiedzanie Wąwozu Vintgar

Zwiedzanie Wąwozu Vintgar rozpoczynam od zakupu biletów wstępu (10 Euro dorośli, dzieci do 6 lat – 1 Euro; stan na 2019 r.). Na odwiedziny tego niesamowitego miejsca najlepiej wybrać się wcześnie rano lub w późniejsze godziny popołudniowe, ponieważ wtedy mamy większe szanse na uniknięcie stania w kolejkach na wąskich pomostach. Należy przy tym pamiętać, że wąwóz otwarty jest w godz. od 8 do 19.

Początek szlaku prowadzącego przez Wąwóz Vintgar
Początek szlaku przez Wąwóz Vintgar – niech Was nie zmyli ta szeroka i równa ścieżka, dalej są wąskie mostki, kładki i schody. Wózek zostawcie w samochodzie.
Wąwóz Vintgar z dzieckiem - pierwszy mostek
Pierwszy mostek
Drewniane pomosty przymocowane do pionowych skał Wąwozu Vintgar

Cała trasa wiedzie raz jedną stroną wąwozu, raz drugą, na którą przedostajemy się drewnianymi mostkami. Na zmianę maszerujemy ścieżką i drewnianymi pomostami. Niekiedy nisko nad naszymi głowami wisi jakaś skała, innym razem pod naszymi nogami słyszymy szum spiętrzonej na kaskadach wody. Patrząc w górę, widać miejscami wspinające się niemalże pionowo w górę skalne ściany wąwozu.

Wartki strumień przepływający przez Wąwóz Vintgar i tworzący w niektórych miejscach kaskady
Wąwóz Vintgar z dzieckiem
Wąwóz Vintgar z dziećmi - wąskie drewniane pomosty nad rwącym potokiem i pionowe skały nad głowami
Mostki w Wąwozie Vintgar - moc atrakcji dla dzieci

Atrakcje na końcu Wąwozu Vintgar

Po minięciu kamiennego mostu kolejowego, wznoszącego się ponad 30 m nad głowami oraz małej zapory na rzece, zbliżamy się do końca wąwozu. Za chwilę czekają na nas ponownie bramki. Pamiętajcie, aby nie zgubić biletu, jeśli planujecie wracać na parking tą samą trasą. Chyba że wolicie, tak jak my, chodzić własnymi ścieżkami, to niżej przedstawiamy Wam inną opcję drogi powrotnej.

Zbliżając się do końca wąwozu Vintgar przechodzimy pod kamiennym kolejowym mostem

Nim jednak z niej skorzystacie, możecie za bramkami skręcić w lewo na wąski mostek, z którego można zobaczyć z góry wzburzone wody ostatniej atrakcji Wąwozu Vintgar – Wodospad Sum. Aby zobaczyć go z dołu, należy wrócić do kasy i zejść na dół na lewo długimi metalowymi schodami, następnie należy udać się dalej drogą, przejść na drugą stronę rzeki po szerokim moście i zaraz za nim skręcić w lewo. Wyraźną ścieżką dojdziemy do tarasu widokowego, z którego możemy podziwiać 13-metrowy wodospad.

Wodospad Sum na końcu wąwozu Vintgar

Opcje powrotu z Wąwozu Vintgar

Zdecydowana większość turystów po dojściu do wodospadu, wraca na parking tą samą trasą. My, jeśli jest taka możliwość, staramy się urozmaicić wycieczkę, a także zrobić pętlę, by nie wracać tą samą drogą. Wąwóz Vintgar i okolice dają taką możliwość. Co ciekawie korzysta z niej niewielu turystów, więc po tłocznym odcinku przez sam wąwóz, w końcu można odetchnąć. Całość zamyka się w naprawdę fajną trasę.

Trasa powrotna z Wąwozu Vintgar przez Zasip i południowe zbocza góry Hom

Aby wrócić na parking inną trasą, należy na końcu wąwozu, przy kasie skręcić w prawo, schodkami do góry. Trasa oznaczona jest czerwoną kropką (choć w wielu miejscach jej brak). Oprócz tego są paliki ze strzałkami.

Oznaczenie szlaku powrotnego z Wąwozu Vintgar na parking, prowadzącego obok kościoła św. Katarzyny i południowymi zboczami wzgórza Hom.
Szlak od Wodospadu Szum w kierunku kościoła św. Katarzyny

Najpierw idziemy przez las, początkowo dość stromo pod górę, aż do kościoła św. Katarzyny, znajdującego się na obrzeżach wsi Zasip. Obok znajduje się jedyny na tej trasie lokal gastronomiczny. W swojej ofercie nie ma zbyt wiele, ale chłodne piwo i pyszne kiełbaski z grilla są w sam raz, by nabrać sił na dalszą wędrówkę. Dla dzieci jest to też dobre miejsce odpoczynku, o ile wśród licznych huśtawek i fikuśnych zjeżdżalni uda się ich do tego nakłonić.

Kościół św. Katarzyny, przy trasie powrotnej z Wąwozu Vintgar przez Zasip
Kościół św. Katarzyny

Dalsza część szlaku prowadzi otwartą przestrzenią, wzdłuż lasu, przez pastwiska i łąki, z których roztaczają się malownicze widoki na Jezioro Bled, okoliczne wioski no i oczywiście skaliste Alpy Julijskie. Dodatkową atrakcją dla dzieci są furtki pomiędzy poszczególnymi pastwiskami.

Wąwóz Vintgar z dziećmi - powrót południowymi zboczami góry Hom, przez pastwiska. Frajda dla dzieci jest przeskakiwanie furtek rozdzielających pastwiska.
Szlak powrotny z Wąwozu Vintgar przez Zasip i pastwiska na południowych zboczach góry Hom

Cała trasa nie jest trudna orientacyjnie. Wg znaków od kas biletowych do kościoła św. Katarzyny mamy 25 min, a od kościoła do parkingu mamy 30 min. Nam z dziećmi droga ta zajęła dwa razy dłużej, na co miały wpływ również dość wysokie temperatury panujące tego dnia.

Wąwóz Vintgar z dziećmi - szlak prowadzący łąkami i pastwiskami, południowymi zboczami góry Hom
W drodze na parking przy Wąwozie Vintgar. Trasa przez Zasip
Widok z trasy powrotnej na miejscowość Zasip i Karawanki w tle. Powrót z Wąwozu Vintgar z dziećmi.
Wycieczka do Wąwozu Vintgar z dziećmi - rolniczy krajobraz okolic miejscowości Podhom, gdzie na parkingu można zostawić samochód.

Wąwóz Vintgar z dziećmi

Wąwóz Vintgar jest dobrym pomysłem na wycieczkę z dziećmi. Liczne mostki, kładki, skalne urwiska, zwalone do wody drzewa czy wodospady są dla nich niemałą atrakcją. W przeźroczystych wodach rzeki Radovna wypatrzeć można również ryby. Wybierając drogę powrotną obok kościoła św. Katarzyny, zaserwujemy naszym pociechą dodatkowych atrakcji w postaci placu zabaw oraz przeskakiwania kolejnych furtek na ścieżce przez pastwiska.

Praktyczne wskazówki

Cała opisywana przez nas wycieczka do Wąwozu Vintgra zajęła nam z dziećmi 5,5 h, razem z godzinną przerwą i krótszymi postojami. Pamiętajmy jedynie, że trasa przez wąwóz nie jest dostępna dla wózków dziecięcych ze względu na wąskie przejścia czy schody, o czym informują stosowne tabliczki już na samym początku. Ponadto koniecznie zabierzcie ze sobą krem przeciwsłoneczny, jeśli planujecie powrót obok kościoła św. Katarzyny! Ostatni odcinek prowadzi południowymi zboczami, po otwartej przestrzeni. Sam Wąwóz Vintgar natomiast jest wspaniałym miejscem, by ukryć się z dziećmi przed ostrym słońcem. W związku z powyższym dobrą opcją będzie zrobienie proponowanej przez nas trasy w przeciwnym kierunku, wtedy w pierwszej kolejności będzie się wędrować po otwartej przestrzeni, kiedy jeszcze słońce tak bardzo nie doskwiera. Początku trasy należy wówczas szukać na parkingu nr 2.

Mgła nad strumieniem o poranku, to dodatkowe atrakcje, gdy rozpoczynamy wycieczkę wcześnie rano.

Wąwóz Vintgar – naprawdę warto go odwiedzić

Choć zwykle staramy się unikać tłumów turystów, to są jednak takie atrakcje, które mimo tego warto odwiedzić. Wąwóz Vintgar szczerze możemy Wam polecić. Jeśli tylko możesz, spróbuj odwiedzić go tuż po otwarciu kas biletowych, a najlepiej w godzinach popołudniowych. Jeśli do tego wybierzesz proponowaną przez nas drogę powrotną, wieczorem możesz podziwiać zachód słońca w pięknej scenerii.

Najważniejszych informacji szukaj na stronie miejscowości Bled – tu.

Być może zainteresuję Cię również:

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *