Ostatni długi weekend był w naszych stronach mocno upalny, zwłaszcza sobota. Zapadła więc szybka decyzja – jedziemy gdzieś na wycieczkę za miasto, by wykorzystać ładną pogodę i poszukać trochę ochłody. To była dobra decyzja, bo jak się potem okazało przez miasto przeszła dość gwałtowna burza. My w tym czasie rozkoszowaliśmy się rozległymi górskimi krajobrazami, jakie zafundowała nam wieża widokowa na Szpilówce.

I choć niektórzy z rana długo pospali, więc wyjechaliśmy dopiero po drugim śniadaniu, prawie że w południe, to zdążyliśmy wrócić do domu jeszcze przed kolacją. I nie, nie wybraliśmy najkrótszej trasy. Postanowiliśmy zrobić sobie pętlę i oprócz wieży widokowej na Szpilówce odwiedzić również Pustelnię św. Urbana pod szczytem Bukowca. Przedstawiamy Wam więc propozycję wycieczki w sam raz na pół dnia, z pięknymi widokami, mało wymagającą trasą i dużą ilością lasu, zapewniającego nam przyjemny chłód w mocno upalny dzień.

Pasmo Szpilówki

Głównym celem naszej wycieczki był niewysoki szczyt Szpilówki (516 m n.p.m.), znajdujący się na Pogórzu Rożnowskim.

Krótka wycieczka z dziećmi na wieżę widokową na Szpilówce i do Pustelni św. Urbana

W 2018 roku została na nim wybudowana metalowo-drewniana wieża widokowa. Ma ona całkowitą wysokość 34,2 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 28,7 m. Schody na wieżę nie są zbyt strome a boczne barierki na tyle zabudowane, że wejście jest bezpieczne nawet dla najmłodszych turystów, mimo to szczeliny między schodkami zniechęciły naszego Starszaka do zdobywania samego wierzchołka. I tak udało mu się wejść wyżej niż podczas ostatniej wycieczki z wieżą widokową w programie, czyli na Jaworzu w Beskidzie Wyspowym.

Wieża widokowa na Szpilówce - panorama w kierunku wschodnim.
Wieża widokowa na Szpilówce - panorama gminy Iwkowa

Obecna wieża widokowa na Szpilówce nie jest pierwszą w tym miejscu. W 1950 roku wybudowano na tym szczycie wieżę triangulacyjną, która oprócz tego, że służyła do celów geodezyjnych, przyciągała również mieszkańców i turystów, zapewniając im wspaniałe widoki na Beskidy i okoliczne pogórza. Niestety uległa zawaleniu i przez długo w całym Paśmie Szpilówki właściwie nie było dobrego punktu widokowego.

Wieża widokowa na Szpilówce – jak dojechać i gdzie zaparkować

By wybrać się na wycieczkę na wieżę widokową na Szpilówce, najlepiej dojechać do Iwkowej. W jej centrum i w okolicy przygotowano liczne parkingi oraz wytyczono ścieżki spacerowe, dzięki którym łatwo odnajdziemy drogę do wieży. Dodatkowo na trasach możemy zobaczyć inne atrakcje okolicy jak źródło powstańców, krzyż powstańców czy Pustelnię św. Urbana.

Iwkowa - parking B2
Parking B2 w Iwkowej…
Iwkowa - kapliczka przy parkingu B2
…i kapliczka przy nim.

Mapę miejsc parkingowych i wyznaczonych ścieżek dojściowych można znaleźć na stronie internetowej Gminy Iwkowa: https://iwkowa.pl/files/pliki/news/2019/04/12/mapa.jpg

Wycieczka na wieżę widokową na Szpilówce i do Pustelni św. Urbana – opis naszej trasy

Wycieczkę rozpoczęliśmy na parkingu B2, z którego ruszyliśmy za znakami czerwonego szlaku gminnego. Pierwsze 0,8 km, do parkingu F, trasa prowadzi głównie po otwartej przestrzeni.

Wieża widokowa na Szpilówce - szlak z parkingu B2

Po drodze mijamy rozwidlenie z zieloną ścieżką – nią wróciliśmy z pustelni św. Urbana. Od parkingu F wchodzimy w las, którym będziemy wędrować już prawie do końca wycieczki.

Wieża widokowa na Szpilówce - szlak z parkingu B2 i F
Szlak na wieżę widokową na Szpilówce

Zaczynamy powoli podchodzić szeroką drogą. Do pokonania pozostało raptem 700 m, czyli jakieś 15-30 min. Uwaga przy kapliczce ostro należy ostro skręcić w lewo.

Drewniano-metalowa wieża widokowa na Szpilówce
Przy wieży znajduje się replika ziemianki. Najprawdopodobniej w latach 1962-66 służyła ona żołnierzom radzieckim, mającym tu bazę, do schronienia i przechowywania radiostacji.
Miejsce odpoczynku przy Wieży widokowej na Szpilówce

Po odpoczynku i podziwianiu widoków z wieży udaliśmy się dalej za szlakiem gminnym, by po chwili dojść do głównego grzbietu, którym prowadzi zielony szlak PTTK.

Wycieczka na wieżę widokową na Szpilówce
Zielony szlak PTTK prowadzący lasem wzdłuż głównego grzbietu Pasma Szpilówki

Skręcamy w prawo, lekko schodzimy w dół i dalej podążamy raczej po równym. Maszerując cały czas przyjemnym lasem, miejscami do pokonania mieliśmy liczne ogromne błotne kałuże.

Wędrówka grzbietem Pasma Szpilówki

Po ok. 1,5 km, w miejscu, gdzie zaczyna się delikatne podejście na szczyt Bukowca, skręcamy w prawo na zieloną ścieżkę spacerową.

Drogowskaz szlaków kierujący do Pustelni św. Urbana

Po chwili zaczyna się krótkie, choć bardzo strome zejście (może warto rozważyć pokonanie naszej trasy w przeciwnym kierunku), którym dochodzi się do kapliczki. Pochodzi ona z XVIII w. i stoi na miejscu niegdysiejszej pustelni św. Urbana.

Pustelnia św. Urbana w Paśmie Szpilówki

Dalej idziemy w dół za zieloną ścieżką, już łagodniej i dosłownie po paruset metrach droga się wypłaszcza. 

Droga od Pustelni św. Urbana w kierunku parkingu

Skręcamy lekko w prawo, by po chwili zawrócić, obchodząc dolinkę z niewielkim strumieniem. Jeszcze ok. 200 m i dochodzimy do czerwonego szlaku gminnego, którym wędrowaliśmy na początku wycieczki. Zostaje jeszcze dojście na parking znaną nam już drogą wśród pól i łąk.

Wieża widokowa na Szpilówce - droga powrotna na parking

Podsumowanie

  • Trasa: Ścieżka spacerowa czerwona parking B2 w Iwkowej – wieża widokowa na Szpilówce – główny grzbiet pasma – Zielony szlak pttk rozwidlenie pod szczytem Bukowca – Zielona ścieżka spacerowa pustelnia św. Urbana – parking w Iwkowej
  • Długość: 4,7 km
  • Suma podejść: 190 m
  • Czas przejścia wg mapy: ok. 2 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 4,5-latkiem): 3:45 h (w tym dwie dłuższe przerwy)
Wieża widokowa na Szpilówce - ławeczki przy szlaku

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *