Ostatni długi weekend był w naszych stronach mocno upalny, zwłaszcza sobota. Zapadła więc szybka decyzja – jedziemy gdzieś na wycieczkę za miasto, by wykorzystać ładną pogodę i poszukać trochę ochłody. To była dobra decyzja, bo jak się potem okazało przez miasto przeszła dość gwałtowna burza. My w tym czasie rozkoszowaliśmy się rozległymi górskimi krajobrazami, jakie zafundowała nam wieża widokowa na Szpilówce.

I choć niektórzy z rana długo pospali, więc wyjechaliśmy dopiero po drugim śniadaniu, prawie że w południe, to zdążyliśmy wrócić do domu jeszcze przed kolacją. I nie, nie wybraliśmy najkrótszej trasy. Postanowiliśmy zrobić sobie pętlę i oprócz wieży widokowej na Szpilówce odwiedzić również Pustelnię św. Urbana pod szczytem Bukowca. Przedstawiamy Wam więc propozycję wycieczki w sam raz na pół dnia, z pięknymi widokami, mało wymagającą trasą i dużą ilością lasu, zapewniającego nam przyjemny chłód w mocno upalny dzień.
Pasmo Szpilówki
Głównym celem naszej wycieczki był niewysoki szczyt Szpilówki (516 m n.p.m.), znajdujący się na Pogórzu Rożnowskim.

W 2018 roku została na nim wybudowana metalowo-drewniana wieża widokowa. Ma ona całkowitą wysokość 34,2 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 28,7 m. Schody na wieżę nie są zbyt strome a boczne barierki na tyle zabudowane, że wejście jest bezpieczne nawet dla najmłodszych turystów, mimo to szczeliny między schodkami zniechęciły naszego Starszaka do zdobywania samego wierzchołka. I tak udało mu się wejść wyżej niż podczas ostatniej wycieczki z wieżą widokową w programie, czyli na Jaworzu w Beskidzie Wyspowym.



Obecna wieża widokowa na Szpilówce nie jest pierwszą w tym miejscu. W 1950 roku wybudowano na tym szczycie wieżę triangulacyjną, która oprócz tego, że służyła do celów geodezyjnych, przyciągała również mieszkańców i turystów, zapewniając im wspaniałe widoki na Beskidy i okoliczne pogórza. Niestety uległa zawaleniu i przez długo w całym Paśmie Szpilówki właściwie nie było dobrego punktu widokowego.
Wieża widokowa na Szpilówce – jak dojechać i gdzie zaparkować
By wybrać się na wycieczkę na wieżę widokową na Szpilówce najlepiej dojechać jest do Iwkowej. W jej centrum i w okolicy przygotowano liczne parkingi oraz wytyczono ścieżki spacerowe, dzięki którym łatwo odnajdziemy drogę do wieży. Dodatkowo na trasach możemy zobaczyć inne atrakcje okolicy jak źródło powstańców, krzyż powstańców czy Pustelnię św. Urbana.


Mapę miejsc parkingowych i wyznaczonych ścieżek dojściowych można znaleźć na stronie internetowej Gminy Iwkowa: https://iwkowa.pl/files/pliki/news/2019/04/12/mapa.jpg
Wycieczka na wieżę widokową na Szpilówce i do Pustelni św. Urbana – opis naszej trasy
Wycieczkę rozpoczęliśmy na parkingu B2, z którego udaliśmy się za znakami czerwonego szlaku gminnego. Pierwsze 0,8 km, do parkingu F trasa prowadzi głównie po otwartej przestrzeni.

Po drodze mijamy rozwidlenie z zieloną ścieżką – nią wróciliśmy z pustelni św. Urbana. Od parkingu F wchodzimy w las, którym będziemy wędrować już prawie do końca wycieczki.


Zaczynamy powoli podchodzić szeroką drogą. Do pokonania pozostało raptem 700 m, czyli jakieś 15-30 min. Uwaga przy kapliczce ostro skręcamy w lewo.



Po odpoczynku i podziwianiu widoków z wieży udaliśmy się dalej za szlakiem gminnym, by po chwili dojść do głównego grzbietu, którym prowadzi zielony szlak PTTK.


Skręcamy w prawo, lekko schodzimy w dół i dalej podążamy raczej po równym. Maszerując cały czas przyjemnym lasem, miejscami do pokonania mieliśmy liczne ogromne błotne kałuże.

Po ok. 1,5 km w miejscu, gdzie zaczyna się delikatne podejście na szczyt Bukowca, skręcamy w prawo na zieloną ścieżkę spacerową.

Po chwili zaczyna się krótkie, choć bardzo strome zejście (może warto rozważyć pokonanie naszej trasy w przeciwnym kierunku), którym dochodzi się do kapliczki. Pochodzi ona z XVIII w. i stoi na miejscu niegdysiejszej pustelni św. Urbana.


Dalej idziemy w dół za zieloną ścieżką, już łagodniej i dosłownie po paruset metrach droga się wypłaszcza.

Skręcamy lekko w prawo, by po chwili zawrócić, obchodząc dolinkę z niewielkim strumieniem. Jeszcze ok. 200 m i dochodzimy do czerwonego szlaku gminnego, którym wędrowaliśmy na początku wycieczki. Zostaje jeszcze dojście na parking znaną nam już drogą wśród pól i łąk.

Podsumowanie
- Trasa:
parking B2 w Iwkowej – wieża widokowa na Szpilówce – główny grzbiet pasma –
rozwidlenie pod szczytem Bukowca –
pustelnia św. Urbana – parking w Iwkowej
- Długość: 4,7 km
- Suma podejść: 190 m
- Czas przejścia wg mapy: ok. 2 h
- Rzeczywisty czas przejścia (z 4,5-latkiem): 3:45 h (w tym dwie dłuższe przerwy)
