Wycieczka do Lasu Grabińskiego to przede wszystkim spokojny spacer wśród pól i łąk na grzbiecie schodzącym z Winiarskiej w kierunku Iwonicza. U celu czeka nas spotkanie z historią II wojny światowej. Na pokonanie opisanej trasy powinno wystarczyć nie więcej niż pół dnia. Niekoniecznie polecamy wędrówkę tą ścieżką z dziećmi w gorący, mocno słoneczny dzień. Zdecydowana większość trasy wiedzie otwartymi przestrzeniami.

Najważniejsze informacje:

  • Kolory szlaku – Ścieżka spacerowa czerwona
  • Długość – ok. 8 km
  • Suma podejść – 360 m
  • Czas przejścia wg mapy – ok. 2:50 h

Wycieczka do Lasu Grabińskiego – opis trasy:

Wycieczkę do Lasu Grabińskiego, jak większość przez nas opisanych (czytaj więcej), rozpoczynamy w centrum Iwonicza-Zdrój. Cały czas będziemy wędrować za znakami czerwonej ścieżki spacerowej. Pierwszy fragment pokrywa się z opisaną już wcześniej ścieżką spacerową zboczami Winiarskiej do Źródła Bełkotki. Tym razem jednak minąwszy sanatorium „Górnik”, nie skręcamy w las, tylko wędrujemy dalej w górę uzdrowiska. Za sanatorium „Wisła” opuszczamy drogę i jeszcze kawałek wspinamy się już bitą drogą jednostajnie by po ok. 10 min osiągnąć grzbiet. Szlak łagodnie skręca w prawo i zmierza dalej w kierunku północnym. Zaczyna się najbardziej widokowa część trasy z rozległymi widokami na pogórze Bukowskie i Jasielskie. W pewnym momencie od naszego szlaku odchodzi czarna ścieżka spacerowa do punktu widokowego Cyrenajka.

Wycieczka do Lasu Grabińskiego - szlak wśród pól i łąk, wzdłuż grzbietu schodzącego łagodnie w kierunku Iwonicza

Wędrując dalej głównie wśród łąk, dochodzimy w końcu do odchodzącej w prawo drogi asfaltowej. Można nią dojść do centrum Iwonicza. My natomiast skręcamy w lewo – jesteśmy już prawie u celu wycieczki do Lasu Grabińskiego. Na skraju lasu przechodzimy przez drewnianą bramę z napisem „Do pomnika”. Ścieżka lekko schodzi w dół. Od pewnego momentu przygotowane są drewniane barierki i schody, które zaprowadzą nas prawi nad sam strumień, gdzie znajduje się pomnik ku czci Bohaterów pomordowanych przez Niemców w 1944 roku. Obok tablica informacyjna i wiata.

Powrót do Iwonicza-Zdrój tą samą drogą.

Las Grabiński - pomnik ku czci Bohaterów pomordowanych przez Niemców w 1944 roku

Historia Lasu Grabińskiego

22 lipca 1944 roku, w Lesie Grabińskim niemiecko-ukraiński batalion SS Galizien zamordował strzałem w tył głowy 72 osoby. Byli to w większości żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, aresztowani wcześniej i osadzeni w więzieniu w Jaśle. Wydarzenie to miało naocznego świadka, który domyślając się co czeka prowadzonych do lasu skazańców, ruszył do domu po pomoc. Niestety odsiecz nie zdążyła na czas. Natychmiast po wojnie przystąpiono do prac ekshumacyjnych, po których bliscy zabrali ciała ofiar. Ciała tych, którzy nie zostali rozpoznani oraz tych, których rodziny nie miały możliwości zabrania do rodzinnych miejscowości, zostały pochowane w zbiorowej mogile na nowym cmentarzu w Iwoniczu. W 1947 roku została sfinalizowana budowa i poświęcony pomnik ku czci bohaterów, który mamy możliwość dziś oglądać udając się proponowaną wycieczkę z Iwonicza-Zdroju do Lasu Grabińskiego.

Bibliografia:

  1. Tablica informacyjna przy pomniku w Lesie Grabińskim
  2. http://www.las-grabinski.lubatowa.pl/

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *