Iwonicz-Zdrój może stanowić punkt wypadowy do dłuższych wycieczek po okolicznych górach. Tym razem jeszcze nie prezentujemy tych najdłuższych propozycji, ale taką, która nie powinny Wam zająć więcej niż kilka godzin. Wycieczka z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę, którą dziś opiszemy, jest dość popularną trasą wśród kuracjuszy. Wybierając się na nią z dziećmi najlepiej zarezerwować sobie więcej czasu – około połowy dnia. Nie zapomnijmy zabrać prowiantu na drogę, a także kremu przeciwsłonecznego i nakrycia głowy, ponieważ ostatni odcinek biegnie otwartą przestrzenią. Podobnie sam szczyt jest zupełnie nie zalesiony, ale dzięki temu możemy podziwiać rozległe widoki.

Wycieczka z Iwonicza na Żabią Górę

Najważniejsze informacje

  • Kolory szlaku – Ścieżka spacerowa niebieska Zielona ścieżka spacerowa
  • Długość – ok. 5,7 km
  • Suma podejść – 174 m
  • Czas przejścia – ok. 2:20 h
  • Rzeczywisty czas przejścia (z 4 latkiem i maluchem w nosidle, z dłuższą przerwą na jedzenie) – ok. 3:30

Z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę – opis trasy

Pierwsza część wycieczki na Żabią Górę pokrywa się z dojściem do Źródła Bełkotka.

Źródło Bełkotka na szlaku w kierunku Przedziwnej i Żabiej Góry

Dalej maszerujemy lasem, lekko do góry, za znakami niebiesko-białej ścieżki spacerowej. Po ok. 20 minutach od Bełkotki dochodzimy w okolice Góry Przedziwnej. Szlak nie prowadzi na sam szczyt, ale jeśli chcemy go zdobyć, jest wyraźna ścieżka, która nam to umożliwi.

Wycieczka z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę

Dalej zaczynamy delikatnie schodzić, po czym dochodzimy do asfaltu i przygotowanego miejsca odpoczynku z ławeczkami. Tu kończy się ścieżka spacerowa koloru niebieskiego. Dalej wybieramy asfalt na prawo i znaki zielonej ścieżki. Asfaltem idziemy dość krótko by zejść w bitą drogę, która zaprowadzi nas na skraj lasu, gdzie skręcamy lekko w lewo. Już po chwili wychodzimy na otwartą przestrzeń i kierujemy się za wyraźną drogą wzdłuż linii energetycznej, w kierunku widocznego nadajnika na Żabiej Górze. Przed samym końcem skręcamy ostro w prawo, by po chwili zdobyć szczyt Żabiej Góry.

Wycieczka z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę
Wycieczka z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę - widoczny już w oddali szczyt z przekaźnikiem

Niezalesiony wierzchołek Żabiej Góry dostarcza nam rozległych widoków. W kierunku południowym widzimy panoramę Beskidu Niskiego, a w południowo-wschodnim w panoramie wyróżnia nam się przede wszystkim wyraźne, rozległe wzniesienie Cergowej z trzema wierzchołkami.

Widok z Żabiej Góry w kierunku Cergowej

To w tamtą stronę zaprowadzi nas biegnący nieopodal Żabiej Góry czerwony Główny Szlak Beskidzki. Natomiast wcześniej widzimy wyraźne zabudowania miejscowości Lubatowa. Patrząc na wschód, w kierunku ostatniego podejścia na Żabią Górą, widzimy zalesione wzgórze Uhliska a na lewo od niego, oddzieloną wyraźnymi polanami i niewielką przełęczą Glorietę, a dalej Borowinową (o spacerach w tych rejonach pisaliśmy w poprzednim artykule). Wzniesienia te znajdują się już po drugiej stronie potoku Iwonka.

W kierunku północnym na pierwszym planie widzimy wśród pól i łąk drogę, którą chwilę temu podążaliśmy, za nią wzniesienie Przedziwnej, a na lewo daleka panoramę Pogórza Jasielskiego.

Droga powrotna

Powrót tą samą trasą lub na skrzyżowaniu niebieskiej i zielonej ścieżki wybieramy tą drugą. Droga przez las, trawersując Przedziwną od wschodu, zaprowadzi nas w okolice Szpitala „Excelsior”, a dalej schodami przez park. Wycieczkę na Żabią Górę kończymy w centrum Iwonicza-Zdroju.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *