Z roku na rok Zalew Nowohucki staje się coraz bardziej popularnym teren rekreacyjnym, nie tylko dla mieszkańców Nowej Huty, ale i całego Krakowa. A to wszystko za sprawą pojawiających się od kilku lat nowych inwestycji w tej okolicy. Przybywa ławek, stolików, leżaków, powstała siłownia na wolnym powietrzu. W ostatnim roku zmian było najwięcej – wybudowano tężnię solankową, gruntownie przebudowano plac zabaw, zmodernizowano boiska, powstała strefa food trucków, a także wybudowano plażę. Myślę, że każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednie atrakcje i pewnie stąd taki wzrost popularności Zalewu Nowohuckiego. W weekendy jest tu naprawdę bardzo tłoczno.

Kaczki
Zalew Nowohucki jesieniom

Jeśli więc macie trochę czasu w środku tygodnia, i to najlepiej w godzinach dopołudniowych, koniecznie wybierzcie się na spacer nad Zalew Nowohucki. Zwłaszcza z dziećmi. Ale uprzedzam, godzinka może Wam nie wystarczyć. Aby nacieszyć się wszystkimi atrakcjami, zabierzcie wałówkę lub skorzystajcie z małej gastronomii dostępnej w okolicy.

Atrakcje nad Zalewem Nowohuckim

1. Sam spacer nad Zalewem Nowohuckim już jest atrakcją samą w sobie.

Zalew Nowohucki jest sztucznym zbiornikiem wodnym, zasilanym wodą z przepływającej tuż obok Dłubni. Podczas spaceru warto poobserwować przyrodę. Zalew zamieszkiwany jest przez liczne ptactwo wodne. Praktycznie codziennie spotkacie tu łabędzie, kaczki czy mewy (nie jestem specjalistką, więc wybaczcie, jeśli to jednak np. rybitwy 🙂). Na środku zalewu znajduje się wyspa, stanowiąca miejsce lęgowe tych ptaków. W dwóch miejscach ustawiono automaty Kaczy bufet, które w okresie zimowym wydają dla ptasich mieszkańców Zalewu Nowohuckiego bezpłatnie zdrową karmę (ilość na godzinę ograniczona). Pamiętajmy, żeby nie dokarmiać ptactwa chlebem czy zepsutym jedzeniem.

Kaczy bufet nad Zalewem Nowohuckim
Łabędzie
alejki spacerowe, zalw

2. Nowy Plac Zabaw

W ubiegłym roku oddano do użytku nowy plac zabaw. Znajdą tu coś dla siebie dzieci w każdym wieku. Są huśtawki, zjeżdżalnie, rozmaite drabinki, mostki, domek, tyrolka, trampoliny, a wokoło drewniane zwierzęta. Atrakcji jest naprawdę bardzo dużo. Dla rodziców oczywiście ławeczki.

Zalew Nowohucki - plac zabaw
Zalew Nowohucki - plac zabaw
Zalew Nowohucki - plac zabaw
Plac zabaw nad Zalewem Nowohuckim
Plac zabaw nad Zalewem Nowohuckim

3. Plaża – gigantyczna piaskownica

Kolejną nowością nad Zalewem Nowohuckim jest plaża. Będzie to przede wszystkim raj dla małych dzieci – gdyż w dużej mierze jest ona wielką piaskownicą. Oprócz tego mamy tu drewniane leżanki, stoliki i krzesełka. Kąpanie w zalewie natomiast jest zabronione.

Zalew Nowohucki - plaża
Zalew Nowohucki - plaża
Plaża nad Zalewem Nowohuckim

4. Tężnia solankowa

Między placem zabaw i plażą stanęła tężnia solankowa, dzięki której możemy wdychać dobroczynny jod. Podobno 1 h inhalacji odpowiada 3 dniom nad morzem. Tężnia czynna jest od kwietnia do października, w godzinach 7-22 (7-19 – IV, IX, X), a wstęp jest bezpłatny. Cieszy się ona naprawdę dużym zainteresowaniem, zwłaszcza okolicznych seniorów.

Zalew Nowohucki tężni
Zalew Nowohucki tężni

5. Boiska

Kolejnym obiektem w okolicy tężni, plaży i placu zabaw są boiska do siatkówki plażowej. Dodatkowe boisko jest przy południowo-wschodnim końcu zalewu. Aktualnie (03.2021) jest w remoncie, więc zobaczymy co ostatecznie w tym miejscu powstanie.

6. Wypożyczalnia kajaków

W okresie wakacyjnym nad Zalewem Nowohuckim, od strony al. Solidarności dostępna jest wypożyczalnia kajaków. Atrakcja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Szczegółów szukajcie u organizatorów Nowa Huta Travel, którzy notabene w swojej ofercie mają również spływy kajakowe Dłubnią. Zaczynają się one właśnie przy Zalewie Nowohuckim.

7. Przygotowano również:

  • Siłownię na wolnym powietrzu,
Spacer z dziećmi nad Zalewem Nowohuckim
  • Ścieżkę zdrowia (urządzenia do streetworkoutu, FlowPark),
Zalew Nowohucki - Ścieżka zdrowia (urządzenia do streetworkoutu, FlowPark)
  • Strefę psów z przeszkodami,
Strefa dla psów w parku nad Zalewem Nowohuckim
  • I mnóstwo ławek, ławeczek, stolików, leżaków, których i tak jest mało na tę ilość ludzi, która odwiedza Zalew Nowohucki.
Hamaki i huśtawki
Widok na plażę, nad zalewem Nowohuckim

Paradoksalnie my wraz ze wzrostem liczby atrakcji nad Zalewem Nowohuckim coraz rzadziej wybieramy się tu na spacer. Aktualnie weekendy odpuszczamy – tak dużo ludzi próbuje tu odpocząć, a my nie lubimy odpoczywać w tłumie. Jednak w tygodniu jest przyzwoicie, chociaż to już nie te czasy, gdy na spacerze można było spotkać raptem 5 osób. Ale to nie oznacza, że rzadko bywamy w tych stronach. Kiedy ilość spacerowiczów nad Zalewem Nowohuckim jest dla nas stanowczo za duża, przejście obok zalewu jest tylko pewnym etapem podczas dłuższego spaceru w tej okolicy. Sprawdźcie nasze propozycje wycieczek w okolicy Zalewu Nowohuckiego:

Gdzie zjeść nad Zalewem Nowohuckim?

  • Od strony ul. Bulwarowej, przy Domu Wędkarza, znajdują się: BBQ MaNHattan Grill, Frytki Belgijskie, a w okresie ciepłym pojawia się również kilka dodatkowych food trucków.
  • Po północno-zachodniej stronie zalewu zlokalizowany nowy Food Truck Park Huta Wita.
  • Tuż obok znajdują się dwa stanowiska sprzedające lody. Jedno z nich w okresie zimowym serwuje soki i gorące napoje.
Food Truck Park "Huta Wita" nad Zalewem Nowohuckim

Zalew Nowohucki – dojazd, parkowanie

Dojazd komunikacją miejską, zarówno tramwajową jak i autobusową możliwy jest przede wszystkim do przystanku Struga (linie m.in. 4, 21, 22, 139, 123, 142, 172, 163). Aby dotrzeć nad zalew, należy jeszcze podejść ok. 450 m wzdłuż al. Solidarności. Najbliżej swój przystanek ma linia 501 (naprzeciwko Technikum Mechanicznego) i jest to zarazem początkowy przystanek tego autobusu.

Wybierając się własnym samochodem, zwłaszcza w weekend, może być problem z parkowaniem samochodu. Miejsca do zaparkowania najlepiej szukać:

  • Przy ulicy Bulwarowej, dostępne są miejsca parkingowe na wysokości Domu Wędkarza, zarówno po stronie zalewu jak i po stronie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód”.
  • Kilka miejsc znajdzie się również przed wspomnianym Technikum Mechanicznym.
  • Kolejnym miejscem, gdzie można próbować szukać miejsc do zaparkowania to ul. Stanisława Wojciechowskiego, między basenem Wandzianka a hotelem Ibis.
Zalew Nowohucki jesieniom
Zalew Nowohucki zimą

Być może zainteresuję Cię również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *