W trakcie naszego pobytu w regionie winiarskim Tokaj ruszyliśmy również w pobliskie Góry Zemplińskie. Tym razem bez dłuższego wędrowania, za to odwiedziliśmy aż dwa zamki – Zamek Boldogkő (Boldogkő vára) z węgierskim murem chińskim oraz zamek Regéc (Regéc vára).

Zamek Boldogkő

Zamek Boldogkő znajduje się na wysokiej skale nad miejscowością Boldogkőváralja. Gdy podróżuje się od południa, z daleka nie wyróżnia się jakoś bardzo, jednak od strony zachodniej majestatycznie góruje nad okolicą.

Zamek Boldogkő

Zamek ma jeden ciekawy element architektoniczny, który przyciąga odwiedzających. Na południe od głównych zamkowych zabudowań odchodzi wąska, długa skalna grzęda, a na jej końcu ustawiona jest niewielka drewniana wieżyczka/baszta/wiata. Aby się tam dostać, do pokonania jest wąskie przejście, które na myśl przywodzi mur chiński.

Zamek został udostępniony turystom jako tzw. trwała ruina. Przygotowano pomosty, schodki, drewniane balkony, które pozwalają dostać się na mury.

Chodzenie po takich mostkach to frajda dla maluchów.

W odrestaurowanej części mieszkalnej przygotowano niewielką ekspozycję prezentująca broń i wykopaliska. Dla dzieciaków niemałą atrakcją była możliwość przymierzenia replik elementów rycerskiej zbroi: kolczugi, hełmu, podtrzymania miecza, buzdygana.

Na piętrze zaś przygotowane są makiety prezentujące wydarzenia historyczne związane z zamkiem oraz okolicą i makieta samego zamku. Choć dokładne poznawanie historii to jeszcze nie ten etap dla naszych maluch, niemniej jednak wpatrywanie się w szczegóły makiet sprawiło chłopcom również dużo radości i zażyczyli sobie powtórnego odwiedzenia tej sali.

Po zwiedzaniu zamku Boldogkő warto jeszcze obejść go dookoła – poprowadzi Was wąska ścieżka i drewniany pomost.

Ścieżka wokół zamku

Zamek Boldogkő – praktyczne informacje

  • Samochodem można dojechać pod sam zamek, gdzie przygotowano bezpłatne parkingi.
  • Ceny biletów wynoszą: dorośli, dzieci, dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny.
  • Podczas zwiedzania należy mieć baczne oko na maluchy – nie wszystkie barierki sprawiają wrażenie bezpiecznych dla najmłodszych odwiedzających.
  • Strona internetowa zamku.
Boldogkő vara
Widok na zamek od strony parkingu

Zamek Regéc

Około 16 km od zamku Boldogkő znajduje się kolejna twierdza. Zamek Regéc jest równie ciekawą i okazałą warownią. W przeciwieństwie do zamku Boldogkő dojazd jest nieco trudniejszy. Zamek Regéc wznosi się na stromym całkowicie zalesionym wzgórzu.

Zamek Regéc
Zamek Regéc widziany z drogi dojazdowej
Zamek Regéc

Po skręceniu z głównej drogi (są drogowskazy wskazujące odpowiedni kierunek) do skraju lasu prowadzi jeszcze asfalt. Na jego końcu znajduje się pierwszy parking, głównie dla autobusów, i zaczyna się droga szutrowa. Do zamku pozostało jeszcze około 1,5 kilometra. Po przejechaniu około 600 m znajduje się kolejny parking. To na nim większość osób zostawia samochód i dalszą część drogi pokonuje pieszo. Można jednak podjechać jeszcze wyżej i my skorzystaliśmy z tej opcji.

Najpierw trzeba pokonać bardzo ostry zakręt, a następnie krętą, wąską, pnącą się wciąż w górę drogą dociera się na niewielki parking przy samym zamku. Dostępne jest miejsce tylko dla kilku samochodów. Droga dojazdowa jest na tyle wąska, że może być problem, by minąć się z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem. Jednak w naszym wypadku, gdyby nam się nie udało dojechać na samą górę, musielibyśmy zrezygnować z odwiedzenia tego zamku, ze względu na niewystarczającą ilość czasu i sił, by wdrapać się na zamkową górę.

Zwiedzanie zamku Regéc znów odbywa się po częściowo zrekonstruowanych obiektach, częściowo po drewnianych schodach, pomostach i balkonach.

Dostępne są dwa punkty widokowe – na wieży i na przeciwległym skraju zamku, na górującej nad ruinami skale.

W pomieszczeniach przygotowano ekspozycję prezentującą historię rozbudowy zamku i życie w dawnych czasach. Jest kącik dla dzieci z tematycznym memory i kolorowankami.

wystawa etnograficzna
Ekspozycja etnograficzna

Zamek Regéc – praktyczne informacje

  • Dojazd na zamek Regéc opisaliśmy wyżej.
  • Bilety wstępu kosztują:
  • Na zwiedzanie warto przeznaczyć ok. 2 h.
  • Dla maluszków niezbędne będzie nosidło lub chusta. Wózek można zostawić przy kasach.
  • Strona internetowa zamku.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *