Kiedy w kwietniu ruszyliśmy na pierwsze wiosenne wycieczki, dzieciaki były bardzo podekscytowane. Jak tylko wspomniałam o jaskiniach, od razu przyklasnęły temu pomysłowi i nie było opcji, trzeba było wybrać trasę z jaskinią. A gdy rano dostali nowe czołówki, ekscytacja osiągnęła taki poziom, że ciężko było ruszyć w drogę. Ciągle pakowali je do plecaka, wyciągali, sprawdzali jak świecą, pytali, czy mogą już zakładać buty. Ciężko było zrobić w domu cokolwiek innego.

No dobra ja tu o jaskiniach a na zdjęciach zamek… Bo jak już się tak zajawili na te jaskinie, to mama zaplanowała wycieczkę z jaskinią zarówno na sobotę (Jaskinia Na Łopiankach) jak i na niedzielę. Jednak, kiedy dojeżdżaliśmy w niedzielę do Doliny Wodącej i nasz Starszak zobaczył zamek, emocje przeniosły się na nowy obiekt. Owszem podobało mu się w jaskiniach, ale co chwilę było „kiedy pójdziemy na zamek?”. Więc na koniec wycieczki udało się nam jeszcze zobaczyć Zamek Pilcza.

Zamek Pilcza na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Pilcza, a właściwie jego ruiny są fajnym uzupełnieniem wycieczki do Doliny Wodącej. Znajduje się on w miejscowości Smoleń. Jest to jeden z kilkunastu zamków tzw. Orlich Gniazd, wybudowanych w czasach Kazimierza Wielkiego w celu ochrony granic Królestwa Polskiego. Większość z nich była budowana na trudno dostępnych skałach, podobnie jak orły lokują swoje gniazda – stąd nazwa. Część zamków powstałych w ramach systemu Orlich gniazd była zamkami królewskim, część znajdowała się w rękach prywatnych. Do tych drugich należał odwiedzony przez nas zamek w Smoleniu. 

Ruiny Zamku Pilcza w Smoleniu

Pierwsza pewna wzmianka o Zamku w Smoleniu pochodzi z 1394 roku, jednak warownia najprawdopodobniej istniała w tym miejscu już dużo wcześniej. Właścicielem zamku była m.in. trzecia żona króla Władysława Jagiełły – Elżbieta Pilecka-Granowska. Zamek Pilcza był w rękach rodziny Pileckich do drugiej połowy XVI w. Kolejni właściciele – Padniewscy, dość szybko przenieśli się do Pilicy, gdyż zamek w Smoleniu był dla nich za mały. Opuszczony zamek został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego. 

Zamek Pilcza - wieża
Zamek Pilcza - ruiny

Zamek Pilcza dzisiaj

Dzisiejszy stan ruin zamku to wynik częściowej rekonstrukcji ukończonej w 2015 roku. Największą atrakcją jest chyba wysoka wieża górująca nad lasem, dobrze widoczna z daleka. Dzięki udostępnieniu jej do zwiedzania istnieje możliwość podziwiania panoramy okolicy Zamku Pilcza. Dobrze widać m.in. Dolinę Wodącej wraz z Zegarowymi Skałami. Zwiedzanie zamku zajęło nam z dziećmi ok. godziny. Przygotowano pomosty, schody, dzięki którym bezpiecznie można zaglądnąć w różne zakamarki ruin. „Szkoda tylko, że nie było pani, która opowiadała, bo nie wiadomo gdzie był tron króla”, rzekł na koniec dnia zadowolony Starszak. 

Widok na Zegarowe Skały z Zamku Pilcza
Zegarowe skały
Jura Krakowsko-Częstochowska

Zamek Pilcza – informacje praktyczne

  • Parking u podnóża zamku bezpłatny (50.439833, 19.675613). 
  • Wstęp kosztuje 9 zł dorośli. Dzieci do lat 5 (włącznie) bezpłatnie.
  • Zwiedzanie we własnym zakresie.
  • Godziny otwarcia można sprawdzić tutaj
  • Zwiedzanie Zamku Pilcza warto połączyć wraz ze spacerem w Dolinie Wodącej. Można skorzystać ze szlaku prowadzącego do doliny bezpośrednio z zamku lub tak jak my podjechać samochodem.

Dziękujemy, że dotarłeś do tego miejsca. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów w komentarzu. Może chciałbyś coś dorzucić od siebie, albo masz jakieś pytanie.

Gdzie jeszcze możesz nas znaleźć?

  • Zapraszamy zwłaszcza na naszego Instagrama. To tam znajdziesz chyba najwięcej i najwcześniej informacje o naszych wycieczkach.
  • Wolisz Facebooka? Tu też jesteśmy – zapraszamy.

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *