Zamek w Hunedoarze (Zmek Corvinilor) – najpiękniejsza średniowieczna warownia Transylwanii. Wakacyjna wyprawa bez zamku? To niemożliwe. Nasz dzieci kochają zamki i ich ruiny. Podczas wyjazdu do Chorwacji, gdy jeszcze nie umiały czytać, nauczyły się, które piktogramy na drogowskazach oznaczają zamki i fortece 😀 Zobaczcie, jaką perełkę znaleźliśmy w Rumunii.

Zamek w Hunedoarze

Początki zamku w Hunedoarze sięgają XV wieku. Zamek należał do kilku znacznych rodów węgierskich, które go przebudowywały, powiększały, upiększały. Przez lata dobudowywano kolejne pierścienie murów obronnych, bastiony, wieże. Mimo tego, że zamek nigdy nie był jedynie budowlą obronną, a raczej ufortyfikowaną rezydencją królewską, stanowi jeden z lepszych przykładów gotyckiej budowli obronnej w tej części Europy. Obecnie jest własnością rządu Rumunii i urządzono w nim muzeum historyczne.

Zwiedzanie zamku w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze robi wrażenie już z zewnątrz – strzelista budowla z licznymi wieżami, otoczona głęboką fosą. Na zamkowy dziedziniec prowadzi długi most (kiedyś w tym miejscu był most zwodzony). Przy jego początku znajdują się kasy biletowe.

Zamek w Hunedoarze

Bardzo dużą część zamku udostępniono dla zwiedzających. W poszczególnych salach przygotowano tematyczne ekspozycji dotyczące historii okolicznych terenów, życia na zamku, broni z epoki czy galerie malarstwa i rzeźby. Niektóre pomieszczenia przy wejściu mają oznaczenie 12+ – przygotowano w nich dość realistyczne ekspozycje dotyczące zamkowych lochów i sali tortur.

Można wejść na niektóre wieże. Jedna z baszt została dobudowana na skraju skały i prowadzi do niej drewniana galeria. Liczne drewniane schody i pomosty umożliwiają przedostanie się do tych pomieszczeń, dla których nie zachowały się oryginalne dojścia.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie?

Na zwiedzanie zamku w Hunedoarze i jego zakamarków warto przeznaczyć sporo czasu. Nam zajęło to ponad dwie godziny. Aby zapobiec marudzeniu, po drodze zrobiliśmy sobie na dziedzińcu przerwę na małe drugie śniadanie. W zamku nie ma żadnego sklepu, kawiarni czy restauracji, nie ma też zbyt wiele miejsca, by usiąść. Cała gastronomi i sklepiki z pamiątkami znajdują się na przedzamczu, jeszcze przed kasami.

Zamek w Hunedoarze – praktyczne informacje

  • Aktualne ceny biletów wstępu można znaleźć na stronie internetowej zamku. Przedszkolaki Opłata za fotografowanie nie dotyczy zdjęć robionych telefonem.
  • Bilety można kupić również on-line. W dniu naszej wycieczki (piątek) mimo sporej liczby zwiedzających nie było długich kolejek do kas. W weekend opcja zakupu biletów on-line być może będzie przydatna.
  • Na zamkowy dziedziniec istnieje możliwość wjechania wózkiem, natomiast zwiedzanie poszczególnych elementów zamku będzie z nim bardzo trudne – schody, progi, wąskie korytarze
  • Zamek jest chętnie odwiedzany przez turystów – jeśli macie możliwość, wybierzcie mniej popularny termin (środek tygodnia, poranne godziny, poza sezonem).
  • Na zwiedzanie zabierzcie wszystkie niezbędne rzeczy (picie, przekąski) – w środku nie ma żadnych sklepików.
Hunedoara
Przedzamcze

Być może zainteresuję Cię również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *